Proje Nedir? Proje Yönetimi Nedir?

Bu yazımızda bir proje nasıl olmalıdır, projeden beklentiler nelerdir, proje yönetimi nasıl yapılır? Sorularına birlikte yanıt arayalım.

Proje Nedir?

Kendine özgü bir ürün veya hizmetle sonuçlanan, belli bir başlangıç ve bitiş noktası olan çok sayıda birbiriyle ilişkili aktivitelerin bütünüdür. Kuruluşların ve bireylerin değişimini uygulayarak iş veya iş dışı hedeflerine daha verimli bir şekilde ulaşmaları için büyük bir fırsattır.

İstenen değişiklikleri organize bir şekilde ve daha düşük başarısızlık olasılığı ile yapmamız da bize yardımcı olur. Diğer iş türlerinden farklıdır (örn;planma, yürütme, kontrol).

En geniş anlamıyla bir proje, önceden belirlenmiş gereksinimler altında gözlemlenebilir ve ölçülebilir bir sonuç üreten belirli, sonlu bir faaliyet olarak tanımlayabiliriz.

Küçük ya da büyük; kısa veya uzun süreli olabilirler.
Projelerin bir kapsamı vardır.
Projeler hedeflerine ulaştığında ya da herhangi bir sebeple iptal edildiğinde sonlanır.

 

Proje Yönetimi Nedir?

Proje yönetimi, hedefleri ve gereksinimleri karşılayarak başarısı için sağlam bir yol sağlamak için süreç, beceriler, araçlar, teslim edilebilirler ve teknikler hakkındaki bilgileri proje faaliyetlerine uygulayan kritik bir uygulamadır.

Kısaca sistematik bir yol izleyerek organizasyon, liderlik, raporlama ve projeyi ekiple tamamlama sanatı da diyebiliriz.

Proje yönetimi önemli üç faktörün etrafında toplanır; kapsam, maliyet, zaman.